Elsősorban, azért fontos szót ejteni a helyes szauna használatról, mert mindig vannak a témának új olvasói. Persze az sem baj, ha az ún. „veterán“ szaunázók is néha-néha felelevenítik ismereteiket.
Tartalom
A legközelebbi szaunanap során, már tudni fogják, hogyan tudják kihasználni a szauna adta lehetőségeket.
Miért ne szeretnék Önök is a legtöbbet kihasználni a szaunázás pozitív hatásaiból, melyeket testünk és szellemünk egyaránt megkaphat.
Ha rendszeresen látogatjuk a szaunát máris egy lépést tettünk egészségünk megőrzése érdekében, nem pedig az orvosi rendelő felé!
Ez a szauna útmutató segítségül szolgál ahhoz, hogy ismereteket szerezzünk arról, hogyan használjuk helyesen a szaunát. Olvassa el szauna etikettünket is, ahol összegyűjtöttük Önöknek a legfőbb szaunázási illemszabályokat.
Hogyan készüljünk fel egy szaunás napra?
Elsőször is azt javasoljuk, hogy szaunázás előtt 1 vagy 2 órával már ne együnk. Ha tudjuk, hogy szaunázni megyünk, válasszunk arra a napra könnyen és gyorsan emészthető ételeket. Ez azért fontos, hogy mire a szaunába érünk, az előtte elfogyasztott ételeket szervezetünk már megemészthesse. Teli hassal, jól lakottan ne tervezzünk szauna napot. Fontos, hogy a szaunázás előtt, alatt és utána is kellő folyadékot igyunk, erre a legalkalmasabb ital a szénsavmentes ásványvíz, vagy a natúr gyümölcslevek vízzel keverve. Figyeljünk oda a megfelelő folyadékpótlásra, mert ezen a napon nagyon sok folyadékot veszít a szervezetünk. Hangolódjunk rá lélekben is a szaunázásra és a mindennapi gondjainkat és stresszt hagyjuk a szaunán kívül. Szánjon kellő időt a szaunázásra. Egy jól megtervezett szaunanap kb. 2-3 órát vesz igénybe. Ha szaunázni készülünk, ne fogyasszunk alkoholt!
Mi tartalmaz a szaunázó táskája?
- Papucs
- Fürdőköntös
- Fürdőlepedő a tusolás utáni szárítkozásokhoz
- Szaunaruha
- 2 db szaunalepedő vagy törölköző min.90×140 cm nagyságú
- min. 1,5 l folyadék (szénsavmentes ásványvíz)
Mennyi ideig tartózkodjunk a szaunában?
Aranyszabály: mindaddig, amíg jól érezzük magunkat! A szaunát bármikor el lehet hagyni, nem túlélő túrára fizettünk be. Általában három hőmérsékleti zónát különböztetünk meg egy szauna kabinban, melyeket a padsorok segítségével tudunk megkülönböztetni. A szauna legalsó padsorában általában a hőmérséklet 40ºC körül van, ettől felfelé padsoronként kb. 20ºC-al emelkedik a hőmérséklet. Így tehát a legmagasabb padsorokban (egy klasszikus finn szaunában) kb. 80 és 90ºC-os hőmérséklet érezhető.
Míg a tapasztalt szaunázók a felső padsorokon ülnek, mert könnyedén ellenállnak a magas hőmérsékletnek, addig a kezdő szaunázóknak inkább az alsó padsorokat ajánljuk. Természetesen a második szaunamenet alkalmával már eggyel akár feljebb is ülhetünk, vagy tartózkodjunk egy kicsit hosszabb ideig a kabinban, az első szaunamenethez képest. Ha erre odafigyel, akkor már a legfontosabb szabályt elsajátította.
Tipp: Válassza ki azt a magasságot a szaunában, ahol kb. 15 percet jólesően el tud tölteni.
Hányszor szaunázzunk egy nap?
Ez sokban függ attól, hogy mi a szándékunk a szaunázással, mennyi időt szánunk rá. Optimális esetben egy alkalom során 3 szaunamenetet tervezzünk. Ez kb. 3 órát vesz igénybe. Egy szaunamenet alkalmával kb. 15 percet tartózkodunk a szaunában, majd ezt követi a hűtési fázis. A legjobb, ha a friss levegőn hűtjük le a felhevült testünket, mely kb. 10 percet vesz igénybe. Ezután következik a pihenési fázis, mikor egy csendes helyiségben jól betakarózva lehetőleg fekve nyugalomban eltöltünk 15 – 20 percet. Ezután megismételhetjük ezt a szaunamenetet. Egy igazi szaunázási rituálé 3 szaunamenetből áll. Szánjon mindig elegendő időt a szaunázásra, és az azt követő pihenési időre is. Az nem tesz semmit, ha a egyik szaunából a másikba rohanunk. Egyrészt túlterheljük a szervezetünket, másrészt a többi vendég felé mutatott stresszes magatartásunk sem helyén való.
Tipp: Szeretne egy különleges wellness élmény részese lenni. Próbáljon ki egy szaunafelöntést! Nem fogja megbánni!
Szükséges a szaunázás előtt tusolni?
Mindenképpen meg kell tisztítanunk a testünket a szennyeződésektől, ill. a termálfürdők kezelt vizétől, mielőtt a szaunába megyünk. Akkor is ha már aznap otthon tusoltunk. A wellness fürdőkben mégegyszer le kell tusolnunk testünket, hogy megtisztítsuk azt a dezodoroktól, parfümöktől. Hölgyek esetében nagyon fontos, hogy mielőtt a szaunába mennek, a sminket távolítsák el arcukról és dekoltázsukról.
Ügyeljünk arra, hogy langyos vízzel tusoljunk a szaunázás előtt, mert a túlságosan lehűtött test nehezebben fog elkezdeni izzadni a szaunában. Azok, akik nehezen kezdenek el izzadni a szaunában, nekik azt javasoljuk, hogy a szaunázás előtt egy hideg-meleg váltózuhanyt tegyenek.
Ha van rá lehetőség melegítsék fel lábukat egy lábmelegítőnél. Ez a folyamat elősegíti az izzadás beindulását. A tusolás után teljesen szárazra törölközzön meg, ezután lépjen be a szaunába.
Csak egy teljesen szárazra törölt test tud rendesen izzadni a szaunában.
Milyen a megfelelő szaunás törölköző?
Ez az egyik legfontosabb pontja a Szauna 1×1-nek – a törölköző. A megfelelő törölköző kiválasztása során az egyik legfontosabb, hogy olyan méretű legyen, melyre az egész testünkkel rá tudunk feküdni, beleértve a talpakat is. Szaunában fontos mottó: Ne izzadj a padra! Gyakran látunk olyan szaunázó vendégeket, akik olyan kicsi törölközővel szeretnének belépni a kabinba, amelyre épphogy rá tudnak ülni. Gondoljon magára, ugye Ön sem szeretne más szaunás vendég izzadságába beleülni? Ezért fontos, hogy a törölközőből jusson a talpunk alá is. Ezért olyan törölközőt javasolunk Önöknek, melyet teljes kényelemmel tud használni a szaunában anélkül, hogy azt ide-oda húzogatni vagy csavargatnia kellene. Meg fogja látni mennyivel kellemesebben fogja magát érezni egy megfelelő nagyságú törölközővel. Persze, ha nincs ekkor törölközőnk, használhatunk kettőt is. De érdeklődhetünk a szaunaparkok recepciójánál szaunalepedő kölcsönzés felől is, ha otthon felejtettük volna törölközőnket.
Szaunalepedő vagy törölköző nélkül szaunázni – szó sem lehet róla!
Miért ajánlatos fürdőruhamentesen szaunázni?
Magyarországon is egyre nagyobb teret nyer a fürdőruhamentes szaunázás. Elsősorban ennek higiéniai és egészségügyi okai vannak. Először is a fürdőruha anyaga tele van műanyaggal, melyek a szaunában lévő magas hőmérséklet hatására elkezdenek lebomlani. AEzek a bőrünk kitágult pórusain keresztül felszívódnak és belülről mérgezik testünket. Másodszor a fürdőruha alatt nem tud rendesen lélegezni a bőr, így ezek a testrészek bepállhatnak, mely bőrirritációt okoz. A wellness medencék klóros vize a szauna magas hőmérséklet hatására elkezd párologni és klórgázzá alakul, ha nedves fürdőruhánkkal ülünk be a szaunába. Ez károsan hat az egészségünkre. A klórgáz nagyon kellemetlen csípő érzést okoz a szemnek is.
Persze nem mindenki szeret egy kabinban más emberek előtt meztelenkedni. Nem is kell, erre vannak a szaunaruhák, szaunaszoknyák és a szaunalepedők. Itt fontos megjegyezni, hogy lepedőbe becsomagolva nehezebben izzadunk. Ezáltal testünk akadályozva van, hogy leadja a hőt. Ez azt eredményezheti, hogy rövidebb ideig tudunk bent tartózkodni a szaunában.
Tipp: Érdemes előbb mindig tájékozódni az egyes wellness helyek szaunaparkjának lehetőségeiről. Egyre több helyen nyílik lehetőség a fürdőruhamentes szaunázásra. Vannak olyan szaunaparkok, ahol külön szaunában tudunk izzadni teljesen meztelenül vagy, ha szemérmesebbek vagyunk választhatjuk a „lepedős“ szaunát.
Miért nem szabad papuccsal menni a szaunába?
A papucsot mindig a szaunán kívül kell hagyni. Ügyeljünk arra, hogy a papucsunkat úgy helyezzük el, hogy azok máokat ne akadályozzanak a szauna előterében.
Képzeljük csak el, ha valakinek hirtelen el kell hagyni a szaunát, mert rosszul érzi magát és az ajtó előtt szanaszét heverő papucsok vannak. Nagy esélye van egy kellemetlen elcsúszásnak. Jobb helyeken, erre a célra papucstartókat találunk a szaunák bejárata mellett. Legfőbb ok, amiért nem visszük be a szaunába a papucsot, az szintén a higiéniára vezethető vissza.
Ráadásul a papucs anyaga műanyag, mely a szauna magas hőmérséklete hatására elkezdene lebomlani és kellemtelen szagokat okozna a szaunában.
Szabad a szaunában feküdni?
Persze, hogy szabad a hőkabinban fekve szaunázni, ha van hozzá elegendő helyünk. Figyeljünk arra, hogy ne vegyük el más szaunázó vendég elől a helyet – ilyen esetben legyünk udvariasak és üljünk fel. Ügyeljünk rá, hogy fekvő helyzetben is legyen a teljes testfelületünk alatt törölköző.
Tipp: Ha fekve szaunáztunk, feltétlenül üljünk fel kb. 2 percre mielőtt elhagyjuk a szaunát, hogy a keringés helyre álljon és biztonságosan tudjuk elhagyni a kabint anélkül ,hogy megszédülnénk vagy netán elájulnánk.
Le kell zuhanyozni hideg vízzel szauna után?
A szaunából kijőve először azt ajánljuk, hogy lassan hűtsük le a testünket. A testnek lassan kell elkezdeni visszahűlni és majd csak ezután használjuk a hideg vizes merülő medencét. Ha van lehetőség friss levegőre menni, akkor ezt ajánljuk legelőször. Ahogyan azt már a Szauna 1×1-ben többször megemlítettük, a legjobb immunerősítő a hideg-meleg váltakozása. Meg fogja Ön is látni, hogy egy-egy szaunázás után mennyivel ellenállóbbá válik szervezete a különböző betegségekkel szemben. Kérjük, hogy mielőtt bármilyen medencébe, merülőbe menne a szaunázást követően, tusolja le teste izzadságát. Senki sem szeretné verejtékét a medencevízben tudni – De Ön sem, másét vagy? Ezért ez az szaunázási illemszabályok egyik legfontosabb pontja.
Miért kell lezuhanyozni a merülő medence használata előtt?
Higiénia! Képzelje csak el, ha minden vendég kijőve a szaunából az izzadt nedves testével merülne meg a medencében. Ez ugye valóban nem hangzik higiénikusnak! Még akkor is, ha ezeket a merülő medencéket is fertőtlenítik. Kérjük, vegyék figyelembe ezt a szabályt, hogy az Ön és a többi szaunázó közérzete megfelelő legyen a szaunázás során. Ha betartjuk ezeket az előírásokat, akkor a kívánt hűtés többé nem akadály.
Miért jó a hideg zuhany a szaunázás után?
A hűtés ugyanolyan fontos része a szaunázásnak, mint a hevítés. Szervezetünket a szauna felfűti, a szaunából kijőve, pedig pont az ellenkezőjét kell tennünk. A hideg-meleg váltakozása során a forróságban kitágulnak az ereink, a hideg hatására összeszűkülnek. Ezáltal a megnő a vérkeringés, felgyorsul az anyagcsere, erősödik az immunrendszerünk, szívünk izomzata erősebbé válik. Érfalaink sokkal rugalmasabbá válnak, melyek kölcsönhatása, közvetlen hat egészségünk megőrzésére.
Le kell feküdni szaunázás után?
Miután lehűtöttük szerveztünket, nem kötelező lefeküdni, de próbálj ki egyszer. Meglátja milyen fantasztikus érzés, ellazulni, szemeket becsukni és hallgatni a kellemes relax zenét. Így teljes igazán a szauna nap. Egy kis szieszta, az igazi fiatalság forrás a szauna után.
Tipp: Ha lefekszünk érdemes jól betakarózni egy meleg pokróccal, vagy fürdőköntösünkbe bele bújni lábfejünket betakarni! Meglátja hálás lesz a jó tanácsért!
Szabad-e inni a szaunamenetek között?
Egyik legfontosabb pontja Szauna 1×1-nek. A szaunázás közben nem, de egy-egy szaunamenet után feltétlenül igyunk. A szaunában testünk több mint 500 ml folyadékot veszít, melyet fokozatosan pótolni kell. Ha tudjuk, hogy még visszamegyünk a szaunába, akkor két szaunamenet között ne igyunk túl sokat, nehogy megterheljük a gyomrunkat. 2-3 dl folyadék viszont szükséges. Ha befejeztük a szaunázást, akkor 1-2 liter folyadékot is ihatunk. Mindez magától érthető lesz, mert nagy szomjúság fog ránk törni. Egyetlen esetben nem ihatunk a szaunamenetek között, ha valamilyen tisztító kúrát hajtunk végre. Ha ilyet tervez, kérjük, hogy előtte konzultáljon orvosával.
Szauna vagy szolárium?
Elvileg nincs akadálya annak, hogy szoláriumba menjünk. – Azt mindenképpen tudnia kell, hogy a szaunázás során a bőr elhalt hámrétegeitől megszabadul, puhább és vékonyabb lesz. Ezáltal bőrünk a szaunázás során sokkal fényáteresztőbb. A világos és érzékeny bőrűeknek alapvetően azt ajánljuk, hogy inkább a szaunázás előtt menjenek szoláriumba, hogy elkerüljék a nem kívánt bőrrirritációkat.
Szaunázzunk-e sportolás után?
Közvetlen a sportolás után ne menjünk a szaunába. Hagyjunk időt szervezetünknek a megnyugvásra és, hogy pulzusunk visszatérjen a normál tartományba. Ezután viszont egy-két szaunamenet nagyon jót tesz. A fáradt izmokat ellazítja és segíti, hogy gyorsabban regenerálódjanak. A szauna a fáradt izmokban felgyülemlett tejsav felszívódásában sokat segít. Szaunázással megelőzhető a kellemtelen izomláz. Ha pedig már izomlázunk van, akkor segít annak gyorsabb elmúlásában.
Szabad-e szauna után sportolni?
A szaunázás legalább olyan megterhelően hat a szervezetre, mint a rendszeresen végzett sport vagy edzés. Szaunázás során a szervezetünk ugyanolyan terhelést kap, mint egy jól végrehajtott edzésmunka közben, ezért nem ajánlatos utána a testmozgás. Azt ajánljuk, hogy a sportolást mindig a szaunázás előtt tervezzék!
Minden szaunamenet egyforma?
A hagyományos vagy klasszikusnak nevezett szaunázás során nem teszünk különbséget az egyes szaunamenetek között. Minden szaunamenet ugyanúgy zajlik. Kivételt képez a szaunafelöntés, melyet képzett szaunamester vezet, aki minden alkalommal felvilágosításítja a szaunában ülőket a szaunafelöntés menetéről. A szaunafelöntések során sokkal intenzívebb szaunaélményben részesülünk, mint egyébként. Egyes szaunafelöntésekhez speciális bőrápolások is tartoznak, mint pl.: peelingek, hidratáló bőrápolások, különleges masszázsok, melyeket a szaunamester minden esetben részletesen elmagyaráz Önök számára.
Szabad masszázsra menni a szaunázáskor?
Egy jól megtervezett szaunanap egyik fontos állomása a masszázs. Nagyon ajánlatos ilyenkor masszázsra menni. A szaunamenet során izmaink felmelegednek, és jól ellazulnak, ezáltal sokkal hatásosabb tud lenni egy masszázs. Nyugodtan mehetünk a szaunamenetek között is masszázsra, de akár a nap végére is tervezhetjük. Mindkét esetben egyaránt kellemes élményt nyújt a testnek és léleknek.
Nyugtató hatású a szauna?
A szaunában és környezetében alapvetően a csend és a nyugalom a meghatározó hangulati tényező – a nyugalom szigete. A meleg fények, fülbemászó relax zene, valamint a nyugtató illatok körében a legoptimálisabb a megnyugvás lehetősége. Ha Ön ehhez még a fentiekben olvasott tanácsokat is betartja, akkor egy igazán kellemes ellazulásban részesítheti testét és lelkét. A szaunanap végén pedig, egy kellemes relax érzéssel térhet haza otthonába.
Szükséges-e a szauna után tusfürdőt használni?
Egy helyesen végrehajtott szaunanap után nem szükséges a tusfürdő, szappan vagy egyéb testápoló krémek használata. Az izzadás során a bőrünk teljesen megtisztul és megfelelően hidratálódik. A különböző szépségtermékek használatával szaunázás után csak megzavarjnák a bőr savköpenyét, mellyel felboríthatjuk a ph érték egyensúlyát. A szaunanap végén langyos vízzel tusoljunk le, szárítkozzunk meg, majd öltözzünk fel.
Miért tilos a szaunában a mobiltelefon?
A szauna részlegek az intim területek közé tartoznak. Képzelje csak el, ha valaki Önt lefotózná szaunázás közben és utána azt a facebook-on látná viszont. – Tetszene ez Önnek? Emellett a teljes nyugalom megteremtése érdekében is fontos, hogy a szaunázó vendégek mobiltelefonjaikat az öltözőszekrénybe hagyják. Saját magunk is jobban el tudunk lazulni, ha nem csörög folyamatosan telefonunk, és ezzel sem zavarjuk a mellettünk pihenő másik vendéget. Ezt a szabályt minden wellness közpon vagy szaunapark házirendjében olvashatja. Ez egy általános tilalom, melyet a személyzet kivétel nélkül betartat mindenhol.